| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |


IT Sektöründe Kariyer

Yazılım Geliştirme Uzmanı  

Yazılım geliştime nedir ?

Günümüzde, yazılım sistemleri bankacılıktan otomotiv sanayisine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, telekomünikasyon sistemlerinden hava taşımacılığına kadar çok geniş alanlarda kullanılan bilgisayar sistemlerinin çok önemli ve kritik bir parçasını oluşturmaktadır.

Yazılım geliştirme , yazılım sistemlerinin mühendislik prensipleri çerçevesinde tasarımı, üretimi ve işletilmesini hedefler.

Bilgisayar sistemleri günlük hayatın her alanında yoğun ve etkin bir şekilde kullanılmakta olduğundan, tüm disiplinlerde yazılım geliştirme uygulamaları yapılmaktadır.  

Yazılım geliştirme uzmanı ne iş yapar?

Uygulama geliştirme, veritabanı geliştirme, elektronik ticaret uygulamaları geliştirme konularında çalışır.

İlk seviyede (MCAD) uzmanlaşan kişiler Programcı, Analist Programcı, Yazılım Geliştirme Uzmanı ünvanlarıyla iş bulabilirler. Daha ileri seviye olan MCSD setifikalı olan yazılım geliştiriciler Yazılım Mühendisi, Uygulama Analisti, Yazılım Mimarı, Danışman, Yazılım Proje Yöneticisi ünvanlarıyla iş bulabilirler. Yalnız ilk seviye ünvanlar için en az 1-2 yıl tecrübe istenirken, ikinci seviye ünvanlar için en az 3-5 yıl yazılım geliştirme tacrübesi aranmaktadır.  

Bir yazılımcı nerelerde çalışabilir ?

Yazılım geliştiren firmalarda, bankaların, devlet kuruluşlarının ve büyük firmaların bilgi işlem departmanlarında çalışabilir.  

Önceden var olan diller ile şuan kullanılan yazılım geliştirme dillerinin karşılaştırılması

Genel olarak en çok kullanılan programlama dili yerine çeşitli tipte yazılımları gerçeklemek için uygun programlama dili kavramından bahsetmek daha doğru olur. Donanıma yakın programlar için C dili tercih edilirken daha üst düzey ve gerçek dünyadaki problemlerin modellenmesi ve kullanıcı ilişkisinin üst düzeyde olduğu yazılımlar için VB 6.0, Delphi, Java gibi diller tercih ediliyordu. DOTNET ile birlikte VB.NET gelişmiş özellikleri ile VB 6.0'ın yerine geçmesinin yanında daha popüler hala gelmiştir. DOTNET platformunun sağladığı çok dil desteği ile beraber önemli olan platformu seçmek olacaktır. Web yazılımlarında da php, asp, j2ee, cgi teknolojileri genel olarak tercih edilenlerdi ve yapılacak işin boyutu büyüdüğünde ve kullanıcı sayıları çok arttığında j2ee tek tercih olarak kalıyordu. ASP.NET teknolojisi ile daha hızlı çalışan daha çabuk geliştirilebilen web uygulamaları yazmak mümkün oldu ve j2ee'ye gerçekten rakip çıktı.  

Neden Visual Basic programlama dilini öğrenmeliyim?

Şu an DOTNET Platformu tarafından desteklenen iki dilden birisidir (VB.NET ve C#.NET). İkisi de platformun ortak yapılarını kullandığı ve ortak ara dile çevrildiği için performans farkı olmamaktadır. Dil syntaxları da birbirine çok benzediğinden dil seçiminde öğrenilme olanağı fazla olanı tercih etmek uygun olacaktır.

Bir diğer tercih sebebi de Türkiye'de en çok kullanılan programlama dilinin Visual Basic olmasıdır. Visual Basic öğrenmek iş bulmada rekabet gücünüzü artıracaktır.  

Web uygulamaları mı, Windows uygulamaları mı geliştirmeliyim?

Web veya Windows uygulamaları arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığınızda seçiminizi ihtiyaçlarınıza bağlı olarak belirlemelisiniz,

•  Çalıştığınız işyerinde eğer Windows uygulamaları tasarlanıyorsa bu yöndeki eğitimleri almalı, eğer Web uygulamaları tasarlanıyorsa da bu yöndeki eğitimleri seçmelisiniz.

•  Benim bilgim şu an yeterli değil dolayısıyla bir seçimde bulunamıyorum dediğinizde de endişelenmenize gerek yok. Bunun sebebi her iki uygulamaya yönelik eğitimlerin ilk aşamada ortak olmasıdır. Dolayısıyla siz ilk eğitimleri alıp kararınızı ondan sonra verebilirsiniz.

•  Sizler seçiminizi yapıp kararınızı verdiğinizde diyelim ki Windows uygulamalarını seçtiniz. Bu durumda Windows'la ilgili eğitimleri tamamlayın. Bu ilk aşamayı geçtikten sonra kişisel becerileriniz geliştirmek ve iş bulma imkanlarınızı artırmak amacıyla Web uygulamaları geliştirme eğitimlerini de tamamlayabilirsiniz. Sonuç itibariyle ikisi arasındaki fark hizmetin verildiği yerdedir, biri web sunucusunda çalışıyor diğeri ise başlı başına bir uygulama olarak çalışıyor. Her ikisinde de aynı yazılım kodlarını kullanarak uygulama yapıldığından birini öğrendikten sonra kolayca diğerini de öğrenebilirsiniz.  

Yazılım Geliştime uzmanı olabilmenin önkoşulları nelerdir?

Hem eğitim malzemeleri, hem sınavlar, hem de yazılım geliştirilen programlar İngilizce olduğundan eğitimlere katılmak isteyenlerin orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmaları yeterlidir. Eğitimlerde kullanılan eğitim dili Türkçe'dir.  

Yazılım geliştirme uzmanı nasıl olunur?

Yazılım geliştirme uzmanı olmak amacıyla MCAD (Microsoft Certified Application Developer – Microsoft Sertifikalı Yazılım Geliştirme Uzmanı) sertifiksayonunu tamamlamak gerekir. MCAD adayının alması gereken 3 sınavı vardır, bunlardan ikisi zorunlu diğeri ise alanına göre seçmeli bir sınavdır. Öncelikle varolan bilgi düzeyine göre Microsoft .NET Framework için doğru dilin seçilmesi gerekir daha sonra Microsoft .NET tabanlı uygulamalar geliştirmeyi öğrenmek ve XML ve Web Servisleri yazma hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Sertifika için gerekli zorunlu sınavları tamamlamak için Web application development veya Windows-based application development sınavlarından birini ve XML Web Services and server component sınavını geçmek gerekir. Bunlara ek olarak seçimli bir sınav geçmek zorunludur.  

Eğitimler bana ne kazandıracak?

Microsoft işletim sistemi, Microsoft Office, MS SQL Server platformları üzerinde Microsoft'un yeni geliştirdiği .NET platformu ile nasıl yazılım geliştirildiğini öğrenecek, yazılım geliştirme araçları ve teknolojilerini kullanarak uygulamaya özel yazılımları tasarlama ve geliştirmeyi öğreneceksiniz.

Eğitimler sizin, .NET platformu ile windows ve web üzerinde uygulama geliştirme konusunda uzman olmanızı sağlayacaktır.

Hangi kursları, hangi sırayla almalıyım?

 Bu kurslar katılımcıyı en düşük seviyeden alıp MCAD seviyesine kadar getirecektir. Yazılım geliştirme uzmanı olmak isteyen kursiyerlerin aşağıdaki sıraya göre kursları almalarını tavsiye ediyoruz. Kursiyerler kendi seviyelerine bağlı olarak sadece kendisinin yeterli gördüğü kurslara katılarak da eğitim alabilir.

Kurs Kodu Süresi Kurs Adı İlgili Sınav Sertifikasyon Yolu
2373 5 hafta Programming with Microsoft Visual Basic .NET 70-306, 70-305 MCAD, MCSD
2565 5 hafta Developing Microsoft .NET Applications for Windows (Visual Basic .NET) 70-306 MCAD, MCSD
2310 5 hafta Developing Microsoft ASP.NET Web Applications Using Visual Studio .NET 70-305 MCAD, MCSD
2389 3 hafta Programming with Microsoft ADO.NET 70-305, 70-306, 70-310 MCAD, MCSD
2524 3 hafta Developing XML Web Services Using Microsoft ASP.NET 70-310 MCAD, MCSD
2557 5 hafta Building COM+ Applications Using Microsoft .NET Enterprise Services 70-310 MCAD, MCSD

Yukarıdaki eğitim programanı tamamlayan kurs katılımcıları MCAD sertifikasyon yoluna ait şu sınavları verebileceklerdir.

Sınav kodu Sınav adı
70–306 Developing and Implementing Windows-based Applications with Microsoft Visual Basic .NET and Microsoft Visual Studio .NET
70–305 Developing and Implementing Web Applications with Microsoft Visual Basic® .NET and Microsoft Visual Studio® .NET
70-310 Developing XML Web Services and Server Components with Microsoft Visual Basic .NET and the Microsoft .NET Framework

Diğer cevaplarım!

Tüm MCAD sınav seçeneklerini görmek istiyorum

Tüm MCSD sınav seçeneklerini görmek istiyorum

MCAD sertifikasyonu, IT sektörünün yazılım geliştiricilerinin windows ve web uygulamaları geliştirme, konuşlandırma ve kullanılabilir halde tutma konularında yeterli beceri sahibi olduklarını gösteren sertifika talebi nedeni ile ortaya çıkmıştır. Bu sertifika sizin Microsoft Visual Studio.NET ve XML Web servislerinin gücünü daha üretken olmak için kullabildiğinizi tasdik eder. Ayrıca sizin tamamen farklı platformdaki verileri entegre edebildiğinizi ve çok yönlü Microsoft.NET çözümlerinde işlevselleştirebildiğinizi de tasdik eder. 

  • MCAD sertifikasyonunu kazanmak sizin teknolojide günü yakalamış olduğunuzu gösterir.
  • MCAD sertifikasyonunu başarmak, öncü yazılım geliştiriciler için MCSD sertifikasyonu için bir basamaktır.
  • MCAD sertifikasyonuna hazırlanmak yazılım geliştiricilerin bilgilerini ve yeteneklerini güçlendirmelerini sağlar.
  • MCAD sertifikasyonu sizin profesyonel statünüzü güçlendirir.
  • MCAD sertifikasyonu sizin teknik becerilerinizi bireylere ve işverenlere resmi olarak bildirmenizi sağlar.
| Ana Sayfa | Dersler | Download | Forum |Bize Ulaşın  |Siteni Ekle | Ziyaretçi Defteri |

Türk MCSD.NET © 2005
 Siteyi en kaliteli Internet Explorer 5 ve üzeri versiyonlarinda 800 x 600 pixel çözünürlükte izlemenizi tavsiye ederiz.

Gazeteler Canlı TV B Canlı Radyo TV izle Gazetete Oku Yerel Gazeteler Resim